Jag bär Puma PWRSHAPE i färgen Blue Coral.Modellen kommer också i nyanserna Black (grå) och Astral Aura (lila).
Det finns tights och så finns det tights. När jag testar leggings stoppar jag in dem i ett av tre fack; 1) mjuka och bekväma tights som är perfekta för yoga, styrketräning och annan träning med low impact, 2) kompressionstights eller tights i styvare material som ger lite stöd åt benen, dessa gillar jag att bära vid löpträning eller annan träning med mycket hopp, 3) värdelösa tights med dålig passform, skavande sömmar eller någon annan defekt.
När jag tränar vill jag fokusera helt på min träning, inte dra i plagg som snurrar sig i midjan, hasar ner i grenen eller skaver. Just därför tycker jag att det är viktigt vilka kläder jag har på mig under mitt pass, bra träningskläder får mig helt enkelt att prestera bättre och njuta mer av träningen.
Pumas nya PWRSHAPE tights hamnar absolut i fack nummer två. Tightsen är tillverkade i ett stretchigt material (41% Nylon, 44% polyester, 15% lycra) som smiter åt ordentligt och ger förträffligt bra support och kompression. Samtidigt kan jag ta ut rörelserna ordentligt utan att känna mig stelopererad som vissa kompressionstights kan ge känslan av.
Midjan är hög vilket ger bra stöd åt, och hjälper till att hålla in, magen. Linningen är flexibel och går även att vika ner om man önskar en lägre passform. Förutom detta bjuder Puma PWRSHAPE också på mjuka overlocksömmar för att minimera risken för skav och snygga limmade tejpstrips som ger en snygg silhuett.
Jag bär Puma PWRSHAPE Tights i färgen Blue Coral, modellen kommer även i nyanserna Black och Astral Aura. Tightsen är normala i storleken och priset, det ligger runt 700 kronor här.
//English
Recently, I had the opportunity to test Puma PWRSHAPE tights. If you use Google Translate you can read my review.